تبلیغات
دنیای ورزش - میهمانان ویژه ایرانی در سرزمین اعراب

 


بازدید : مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 12 شهریور 1388

نشست مجمع عمومی فدراسیون همبستگی کشورهای اسلامی روز گذشته در حالی برگزار شد و ایران توانست با طرح بهانه آنفولانزای خوکی بازیهای کشورهای اسلامی را تا فروردین ماه سال آتی برای مشخص شدن تکلیف نهایی بازیها به تعویق بیاندازد که نفرات اعزامی به این رویداد شائبه‏های فراوانی را به وجود آورده و انتشار جزئیات آن از هم‏اکنون موجبات نگرانی عده‏ای را فراهم ساخته است.

به گزارش خبرنگار ورزشی تابناک؛ در موقعیتی که حتی نامه وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی لغو این بازی‏ها را به دلیل احتمال شیوع آنفولانزای خوکی در حین برگزاری این رویداد در مهر و آبان ماه سال جاری مورد تایید قرار نمی‏داد، با مصوبه هیات وزیران مقرر شد به دلایل نامشخص این بازیها با تعویقی شش ماهه همراه شد.این تعویق با محمدصالح قذدر دبیرکل فدراسیون همبستگی کشورهای اسلامی و سایر اعضاء گروه ناظر بر بازیها در سفری که پس از تعوبق به تهران داشتند در میان گذاشته نشد و مسئولان ایرانی ستاد بازیهای کشورهای اسلامی طرح موضوع تعویق یک سویه بازیهای هبستگی کشورهای اسلامی را برای اخذ مصوبه از مجمع عمومی این فدراسیون بین‏المللی به زمان حضور در این مجمع موکول کردند.

در این چهارچوب مقرر شد محمد علی‏آبادی به عنوان رئیس ستاد برگزاری دومین دوره بازیها به همراه تنی چند از مسئولان ورزشی ایران که با این رویداد مرتبط هستند راهی ریاض شده و ضمن شرکت در اجلاس فدراسیون همبستگی کشورهای اسلامی درخواست ایران را برای تصویب تعویق بازیها با طرح آنفولانزای خوکی و اینکه ممکن است در ایران بسیاری از ورزشکاران خارجی دچار چنین بیماری شوند، مطرح کند.

پس از اینکه در خصوص اعزام هماهنگی‏های لازم به وقوع پیوست، همزمانی اجلاس فدراسیون همبستگی کشورهای اسلامی و زمان اخذ رای از وزرای دولت دهم باعث شد، محمد علی‏آبادی قید این سفر را بزند و گروه مسئولان ایران حاضر در این اجلاس با ریاست بهرام افشارزاده قائم مقام ستاد برگزاری دومین دوره بازیهای کشورهای اسلامی راهی ریاض شود.


 

با این حال کاروان اعزامی صرفاً مشتمل بر یک گروه مدیریتی نمی‏شد و برخی کارمندان این بازیها و البته یک شخص خاص نیز در کنار بهرام افشارزاده قائم مقام و حسن میرزاآقابیگ دبیر ستاد بازیها راهی عربستان شدند که همین کیفیت اعزام شائبه‏هایی را به وجود آورد اما پاسخ مشخصی برای انگیزه اعزام این میهمانان ویژه به سرزمین اعراب قابل ذکر نبود.

علاوه بر نفراتی که تحت عنوان مسئول کمیته بین‏الملل ستاد برگزاری بازیها و یا کمیته ملی المپیک به همراه افشارزاده و میرزاآقابیگ راهی عربستان شده بودند، مریم مقدس مسئول انفورماتیک و شهرزاد ثابت مسئول دبیرخانه بازیهای کشورهای اسلامی نیز به دلایل نامعلوم در گروه اعزامی بودند! اینکه آیا قرار بوده دبیرخانه ستاد بازیها در ریاض فعال باشد و یا سیستم‏های رایانه‏ای بازیها در آنجا در صورت مشکل شود تنها توجیهی است که می‏توان برای اعزام این اشخاص به عربستان آورد که غیرمنطقی‏ترین شخص روی زمین نیز چنین استدلالی را نخواهد پذیرفت.

از سوی دیگر در کاروان اعزامی شخصی به نام محمد شریفی به عنوان تصویربردار ستاد برگزاری بازیها اعزام شد تا از اجلاس مذکور همچون مراسم گذشته فیلم تهیه کند. اما نکته جالب آنکه محمد شریفی همکار ستاد بازیهای کشورهای اسلامی در بخش تصویربرداری نماینده شرکت تکنوجیم نیز محسوب می‏شود؛ شرکت ایتالیایی که قرار شد تحت عنوان اسپانسرینگ تجهیزات بدنسازی سبک را برای این بازیها تامین کند.

حال این پرسش مطرح می‏شود، چگونه نماینده شرکت تکنوجیم که طرف قرارداد به ستاد بازیها است، پیش از آنکه نماینده این ستاد باشد، نقش فیلمبردار ستاد را برعهده داشته و از آن سو پس از این سر از یک شرکت ایتالیایی درآورده است و مجدداً نقش فیلمبردار ستاد بازیها را برعهده گرفته است؟! آیا نباید نماینده این شرکت ارتباطی با این ستاد نداشته باشد یا پروژه فیلمبرداری از این بازیها نیز به این تکنوجیم یا شرکت واسطه آن سپرده شده است؟!

جالب آنکه پس از پایان این اجلاس که به متقاعد شدن مجمع عمومی فدراسیون بازیهای همبستگی کشورهای اسلامی به تعویق این بازیها با ترس از خطر آنفولانزای خوکی منجر شد، بهرام افشارزاده دبیرکل کمیته ملی المپیک و قائم مقام ستاد برگزاری دومین دوره این بازیها در سه شهر تهران، مشهد و اصفهان، به سرعت به تهران بازگشت و پس از ورود به تهران از همان سه و نیمه شب به دفترش در ساختمان گاندی کمیته ملی المپیک رفت و امروز ادامه فعالیت‏هایش را به عنوان دبیرکل پیگیری کرد.

اما این چهره پرتلاش تنها به پایتخت کشورمان بازگشت و سایر اشخاص مذکور به همراه میرزاآقابیگ چند روز بیشتر در عربستان ماندند تا به خرج ستاد بازیهای کشورهای اسلامی به مکه، مدینه و شاید نقاط دیگر عربستان بروند و روزهای ایده‏آلی را در سایه این سفر سپری کنند.

ذکر این موضوع نیز ضروری است که تنها برای اعزام سه نفر به این بازیها مجوز شورای برون مرزی صادر شده و حال اینکه با زیرپا گذاشتن سهمیه سه نفره، انگیزه سفر با مسئولان دبیرخانه و انفورماتیک بدون مجوز قانونی به ریاض چه بوده، هیچ‏کس آگاهی ندارد. این نفرات در حالی اعزام شدند که شایسته معاون دبیر ستاد بازیها از اعزام به این اجلاس بازماند و نتوانست در میان میهمانان ویژه ایرانی در سرزمین اعراب باشد.طبقه بندی: خبر ورزشی، 
ارسال توسط میعادگاه
ویژه ها
آرشیو مطالب
نظر سنجی
کدام تیم بهترین عملکرد را در نقل و انتقالات بازیکنان داشته است؟


پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin